Blog

4 rady ako vybrať závesné WC

Moderná kúpeľňa so závesným WC Peonia

Zariaďujete svoju novú kúpeľňu snov a zastavili ste sa pri výbere vhodného WC? Vo svete sanity práve toalety ponúkajú omnoho viac možností, ako kedysi. V posledných rokoch sa namiesto stojacich kombi WC dostali do popredia závesné WC. Ak už máte vstavanú konštrukciu na závesné WC (najznámejšie a najčastejšie využívané sú konštrukcie značky Geberit), dostávate sa ku výberu WC misy. Tak, ktorá je tá najvhodnejšia pre Vás?

Rozmery WC

Rozmer je prvým parametrom, ktorý je dôležitý pri výbere. Je potrebné poznať rozmery miesta, kde bude toaleta určená. Podľa toho môžete profilovať produkty podľa dĺžky a šírky záchodu. Pri probléme s obmedzeným priestorom, existujú aj toalety so skrátenou dĺžkou, vhodné do bytov alebo stiesnených miestností pre WC. Oproti bežným rozmerom závesných WC môžu byť tieto toalety kratšie až o 5 cm a ušetriť tak vzácne centrimetre pri zariaďovaní.

Dizajn WC

V neposlednom rade pri výbere vhodnej toalety zohráva veľkú rolu aj dizajn. Je na Vás, či si zvolíte oblé tvary keramiky, alebo máte radi viac technický štýl, ktorý vystihujú hrany. Do menších priestorov však odporúčame zvoliť keramiku oblého tvaru, ktorá nepôsobí príliš robustne a celkový dojem z kúpeľne bude jemnejší.

V prípade, že chcete svojou kúpeľňou ohúriť a nebojíte sa extravagancie, na trhu už vyšlo viacero značiek s keramikou rôznych farieb, vrátane závesných WC. Nájdete tu od matnej čiernej, cez kávovo hnedú a béžovú, až po jasnú modrú farbu. Predstavivosti sa medze nekladú, veď v modernom dizajne je dovolené úplne všetko.

Ak chcete zostať pri bielej sanite, uvedomte si, že nie je biela ako biela. Každý výrobca má svoj biely odtieň sanity – niektoré sa líšia viac, niektoré vôbec. Preto pri kombinácií viacerých značiek môže dôjsť k situácií, že pri rovnakom svetle bude závesné WC snehobiele a umývadlo so šedým či smotanovým nádychom. Ideálnou voľnou je kombinovať keramiku od jednej značky alebo si nechať poradiť od odborníkov.

WC doska

Pohodlie na toalete Vám zabezpečí správny výber WC sedátka. V prvom rade je potrebné pozerať na materiál. V prípade lacnejších WC dosiek ide najčastejšie o ABS plast. Tento relatívne pevný termoplast však môže časom zažltnúť. Kvalitnejšie sedátka sú vyrobené z duroplastu, ktorý je odolnejší a farebne stály. Výrobcovia ponúkajú sedátka s praktickou vlastnosťou “soft close“, čo znamená pomalé zatváranie. Zabránite ich poškodeniu, hlučnému nárazu, dokonca sú bezpečné a vhodné pre toalety, ktoré používajú aj deti. Čistotné gazdinky uvítajú aj vlastnosť “easy take“, vďaka ktorej sa dá sedátko jednoducho demontovať a vyčistiť okolie pántov.

Nové druhy splachovania

Veda a technológia idú míľovými krokmi vpred. V posledných rokoch plných noviniek sa objavilo množstvo inovácií aj vo svete toaliet. Existuje už viacero druhov oplachovania WC misy, ktorých výhodou je najmä zvýšená hygiena a jednoduchá údržba.

  • Klasický oplachovací kruh – tento systém oplachu je najznámejší a najpoužívanejší. Na okraji WC misy sa nachádza orámovanie, cez ktoré vyteká voda. Nevýhodou tohto druhu je takmer nemôžné vyčistenie, keďže prístupnosť do rámu je veľmi obtiažna. Kĺb rámu je tak miestom usádzania mnohých baktérií.
  • Rimless, Rimfree alebo NoRim – čoraz viac populárny druh oplachovania kvôli jednoduchej údržbe. Na rimless toaletách sa nenachádza vnútorný rám, voda vyteká zo zadnej strany do oboch smerov misy a vďaka špeciálnemu tvaru dokonale opláchne celý vnútorný povrch. Baktérie sa tak nemajú kde usadiť a vy môžete pohodlne a dôkladne vyčistiť celú toaletu.
  • Swirlflush – tzv. “vodný vír” – nová technológia v systémoch splachovania od spoločnosti GSI. Rovnako, ako pri rimless, je WC misa bez tradičného vnútorného rámu s tým rozdielom, že voda vyteká iba z jednej strany a vytvára v mise vodný vír. Nová technológia splachovania spolu s extra hladkým povrchom Vám zabezpečí maximálnu čistotu s minimálnym úsilím.

Rozhodujúcimi parametrami pri výbere sú najčastejšie dizajn a cena, ktoré potešia nielen Vaše oko, ale aj peňaženku. Nezabudnite však aj na svoje pohodlie a uľahčite si prácu s umývaním toalety vďaka novým druhom splachovania, či so správnym výberom WC dosky. Spomente si, že na tomto “tróne” človek presedí priemerne 3 mesiace svojho života, tak prečo ich nestráviť čo najpohodlnejšie? 🙂