Blog

Ako vybrať sifón pre kuchynský drez? Postup krok za krokom

ko vybrať sifón pre kuchynský drez? Postup krok za krokom

Výber sifónu by ste nemali podceniť, ako teda vybrať správny sifón do vašej kuchyne? Čo je výpust, prepad a excenter? Akú veľkosť výpustu a tvar prepadu zvoliť?

V tomto článku vám krok za krokom vysvetlíme všetky základné pojmy a rozdiely, aby ste si vedeli bez problémov zvoliť vhodný sifón pre váš kuchynský drez. V závere článku nájdete aj video, na ktorom krok po kroku ukážeme postup, ako sifón zostaviť.

Sifón sa môže na prvý pohľad javiť ako nenápadná vec, pretože ho väčšinou nie je vidno, ale jeho funkcia je veľmi dôležitá. Zabezpečuje odtok vody a zabraňuje nepríjemným pachom z kanalizácie preniknúť do miestnosti. Aj preto je výber správneho sifónu dôležitý.

Aj keď je sifón základná a hlavne praktická súčasť odtokového systému, výrobcom to rozhodne nebránilo, pohrať sa aj v tejto oblasti s dizajnom a funkčnými prvkami. Vďaka tomu je k dispozícii pomerne široká ponuka sifónov, v ktorej sa môže zákazník niekedy ťažšie orientovať.

Poďme teda na prvý krok, ktorý nám pomôže s výberom.

Určíme veľkosť výpustu (odtoku)

Veľkosť výpustu drezového sifónu

Jedným zo základných parametrov pri výber správneho sifónu je práve veľkosť výpustu, ktorý sa označuje aj ako odtok. Veľkosť výpustu na sifóne musí byť rovnaká, ako veľkosť výpustu na dreze. Preto je potrebné vedieť, aký rozmer výpustu má váš drez.

Aktuálne sa používajú drezy s dvoma veľkosťami výpustu a to 3,5“ alebo 2“.

Veľkosť 3,5“ (priemer 92 mm) – v súčasnosti najviac používaná veľkosť výpustu. Ide o modernejší variant, ku ktorému sa montuje sifón so sitkom.

Sitko sa vyrába z rôznych materiálov a ponúka na výber aj niekoľko farieb či dizajnových prevedení. Keď potrebujeme zastaviť odtok vody z drezu, tak výpust jednoducho uzavrieme, buď priamo ručným stlačením sitka alebo pomocou excentrického (automatického) ovládania výpuste (čo to je a ako funguje, vysvetlíme nižšie v článku).

Veľkosť 2“ (priemer 70mm) – Ide o typ výpustu, ktorý sa používal hlavne v minulosti. Stále ho môžeme nájsť v starších domoch a bytoch. Na zastavenie odtoku vody sa používa gumová zátka. Časom sa však guma opotrebuje a prestáva tesniť.

Keď kupujete nový kuchynský drez, tak informácia o veľkosti výpustu býva uvedená priamo v popise produktu na e-shope, alebo ju nájdete aj pri výrobku napr. obale či na príbalovom letáku.

Ak ale meníte sifón pri staršom dreze, stačí zmerať priemer výpustu a hneď viete, aký typ sifónu potrebujete.

Potrebujete sifón s jedným alebo dvomi výpustami?

Sifón s dvomi výpustami

Pri tejto voľbe je taktiež rozhodujúci typ drezu, ku ktorému sifón kupujete. V ponuke nájdeme 3 druhy drezov.

Jednodrez – ide o klasický drez s jednou veľkou hlavnou vaničkou, v ktorej je jeden výpust (napr. tento model). K takémuto drezu potrebujete sifón s jedným výpustom.

1,5 (komorový) drez – aktuálne veľmi používaný moderný typ kuchynského drezu. Ponúka jednu veľkú hlavnú vaničku a odkvap (napr. tento model), prípadne je namiesto odkvapu menšia vanička (napr. tento model). Odkvap a vanička majú samostatné výpusty, čiže potrebujete sifón s dvoma výpustami určený pre 1,5 drez.

Dvojdrez – veľký drez ponúkajúci dve veľké vaničky s dvomi samostatnými výpustami (napr. tento model). K tomuto typu musíte vybrať sifón s dvomi výpustami určený pre dvojdrez.

Väčšina sifónov s dvomi výpustami pasuje na 1,5 drezy a aj na dvojdrezy. Informáciu o určení sifónu nájdete v názve alebo popise produktu na eshope.

Chcete sifón s excentrom alebo bez excentra?

Sifón s excentrom

Pri sifónoch nájdete aj označenie „s excentrom“ alebo naopak „bez excentra“. Ide o informáciu, či daný drezový sifón ponúka excentrické ovládanie výpustu – automatickú zátku.

Excenter je medzi našimi zákazníkmi veľmi obľúbený funkčný prvok, ktorý ponúkajú moderné sifóny.

Excenter sa skladá z lanka a otočného kolieska, ktoré sa umiestni na okraj drezu. Otočením kolieska dokážete veľmi jednoducho otvoriť a zatvoriť sitko pri vypúšťaní/napúšťaní vody. Je to veľmi praktický a hlavne suchý spôsob regulovania vody v dreze, pretože nemusíte rukou zatláčať a vyťahovať sitko v dreze plnom vody a nečistôt.

Sifón s excentrom sa ponúka len s veľkosťou výpustu 3,5“. Ak kupujete nový drez, uistite sa, že má prípravu na excentrické ovládanie. Zistíte to buď z popisu produktu alebo podľa ilustračnej fotky, na ktorej vidíte dva otvory – jeden určený pre batériu a druhý pre excenter.

Drez s výrezom pre excentrické ovládanie

V prípade, že ste si vybrali dizajnový drez, ktorý má prípravu na excenter, ale nemáte o tento praktický prvok záujem, tak sa voľný otvor na dreze jednoducho vyplní priloženou záslepkou.

Prepad – aký tvar vybrať?

Tvar prepadu drezového sifónu

Prepad plní veľmi jednoduchú, no zároveň dôležitú úlohu. Je to malý otvor, ktorý väčšinou nájdete na bočnej strane drezovej vaničky (alebo na odkvapovej ploche).

Prepadový otvor tak udržuje hladinu vody v dreze v maximálnej možnej výške. Táto poistka ochráni vašu kuchyňu pred nechceným vytopením.

V ponuke nájdete dva najrozšírenejšie tvary prepadov – okrúhly alebo obdĺžnikový (na obrázku môžete vidieť vyznačené obidva tvary).

Vhodný tvar prepadu zvolíte jednoducho podľa tvaru otvoru na dreze. Niektoré sifóny majú v balení obidva tvary a môžete si ich teda podľa potreby rýchlo a ľahko vymeniť.

Najnovšie sifóny spĺňajú aj dizajnové požiadavky, v našej ponuke preto nájdete aj sifóny, ktoré majú prepad s elegantným prevedením vo viacerých farebných variantoch.

Otázka dizajnu – vybrať správnu farbu sifón

Ak chcete docieliť moderný a dizajnový vzhľad kuchyne, tak rozhoduje každý detail. Jedným z nich je rozhodne aj farba sifónu. V tomto bode je už výber sifónu len o vašich pocitoch a správnej farebnej kombinácii s ostatnými doplnkami či zariadením v kuchyni.

V našej ponuke môžete nájsť sifóny rôznych farieb, napríklad klasické chrómové, elegantné čierne v matnom prevedení alebo aj luxusné zlaté. Inšpirujte sa na našom instagrame.

Ako zmontovať sifón – video návod

Tak, sifón ste si vybrali, objednali, prevzali, rozbalili a čo teraz? Správne, sifón treba zmontovať, ale nemusíte sa báť, nie je to nič zložité. Postup montáže drezového sifónu s automatickým výpustom (excenterom) si môžete pozrieť krok za krokom vo videu nižšie.

Sifón montovaný vo videu nájdete v našom e-shope cez tento odkaz.

Záver

Veríme, že sme v článku dokázali odpovedať na všetky vaše otázky a teraz si už viete bez problémov vybrať vhodný sifón pre váš kuchynský drez. Kompletnú ponuku drezových sifónov v našom eshope si môžete pozrieť priamo cez tento odkaz.

Na záver ešte dodáme, že značka sifónu môže byť iná ako značka drezu. Podstatné je, aby sedel rozmer výpustu a ostatné funkčné prvky, ako tvar prepadu či excenter.

V prípade, že ste v článku nenašli odpoveď na niektorú z vašich otázok, alebo máte dotaz na konkrétny produkt, neváhajte a kontaktujte náš odborný tím: Mobil: 0944 399 089 / E-mail: eshop@vodotech.sk

S radosťou odpovieme na vaše otázky a urobíme maximum, aby sme pre vás našli vhodné riešenie.